وحید نثائی

قرن کسب و کار - تازه های مدیریت

میزان تولید اطلاعات در جهان
نویسنده : وحید نثائی - ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۳
 

میزان تولید اطلاعات در جهان  ( بخش اول )
حجم تولید اطلاعات در سطح جهان روندی کاملا"  تصاعدی و شگفت انگیز را طی می نماید . استفاده از اطلاعات در صورتیکه به تولید و ارائه دانش و دانائی  منتهی گردد ، می تواند دستاوردهای مثبتی را برای یک جامعه بدنبال داشته باشد ، درغیراینصورت فقط سرمایه ها ی ملی  که مهمترین آن عنصر زمان است را ازدست خواهیم داد .یکی از ویژگی های  مهم عصر اطلاعات ، میزان تولید ، ذخیره سازی و نشر اطلاعات  
در جهان است. اکثر کارشناسان و متخصصین فنآوری اطلاعات بر این باور می باشند که در عصر حاضر ما  با  اقیانوسی از اطلاعات  مواجه بوده و می بایست در عوض پرتاب نمودن خود به درون این اقیانوس  با نحوه شنا کردن درون آن آشنا شویم . با توجه به میزان رشد سی درصدی اطلاعات ذخیره شده در هر سال  ، ما شاهد تغییرات  اساسی در اکولوژی انسانی می باشیم. همه چیز عمومی بوده و همه چیز در حال ثبت و ضبط است . سازمان ها و موسسات ، نیازمند مدیریت هوشمندانه اطلاعات می باشند . استفاده از راه حل های مبتنی بر فنآوری اطلاعات صرفا" در این راه کارساز نبوده و ما همچنان نیازمند بررسی و آنالیز دقیق و موشکافانه اطلاعات می باشیم .بشریت امروز در حال غرق شدن در اطلاعات می باشد و ما نیازمند استفاده از روش های مطلوبتر بمظور سازماندهی  و مدیریت اطلاعات می باشیم . فنآوری اطلاعات ، هرگز جایگزین تفکر هوشمندانه و قدرت تحلیل گری انسان نخواهد شد. اطلاعات تولید شده همواره صحیح و درست نبوده ( در واژه اطلاعات هیچگونه جایگاهی در رابطه با صحت و درستی اطلاعات و حتی کیفیت پیش بینی نشده است )  و می بایست پالایش و بهینه سازی اطلاعات توسط کارشناسان متخصص هر شاخه از علوم  در جهت تولید دانش به دقت صورت پذیرید .
شاید این سوال مطرح گردد که چه میزان اطلاعات در هر سال تولید می گردد؟ در سال 2002 ، بر اساس بررسی انجام شده میزان تولید اطلاعات جدید به مرز پنج اگزابایت (
Exabytes ) رسیده است . اطلاعات تولید شده بر روی چهار رسانه ذخیره سازی کاغذ ، فیلم ، مغناطیس و نوری ، ذخیره و از طریق چهار کانال الکترونیکی  تلفن ، رادیو ، تلویزیون و اینترنت قابل دسترس  و استفاده می باشند . بر اساس تحقیقاتی که توسط دانشگاه برکلی کالیفرنیا در طی هر سال صورت می پذیرد ، حجم اطلاعات تولید شده در جهان ، منابع ذخیره سازی اطلاعات و کانال های متفاوت نشر اطلاعات مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات مهم آخرین نتایج منتشر شده پروژه تحقیاتی فوق ، پرداخته و با آخرین دستاوردهای بشریت در رابطه با تولید و نشر اطلاعات ( خصوصا" اینترنت ) بیشتر آشنا شویم .در بخش اول این مقاله ، به  روش استفاده شده در تحقیق انجام شده و خلاصه ای از نتایج منشتر شده ، اشاره می گردد .

روش تحقیق
دانشگاه برکلی در سال 2000 مطالعه ای را  در زمینه  میزان تولید اطلاعات در طی سال انجام و نتایج آن نیز منشتر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت . در این گزارش، میزان تولید اطلاعات در سال 1999 بین یک تا دو اگرابایت برآورد گردید . دانشگاه فوق ، در تابستان 2003 ، تحقیقات مجددی را در این راستا و با استفاده از داده های سال 2002 انجام تا اطلاعات لازم در خصوص میزان تولید و مصرف اطلاعات بصورت دقیق تر ، مشخص گردد . برخی از داده های سال 1999 در مطالعه فوق تغییر نمودند ، علت این امر شناسائی منابع طلاعاتی جدید بود. برآورد قبلی در رابطه با میزان تولید اطلاعات در سال 1999 ، به  دو تا سه اگزابایت ، تصحیح گردید(عدم تخمین مناسب در رابطه با بایگانی سیستماتیک اطلاعات ) . در مطالعه جدید انجام شده ، دو موضوع دیگر و مرتبط با اینترنت به پروژه تحقیقاتی اضافه گردید ، در این راستا بمنظور تخمین اندازه  پوسته وب و تعریف منابع ،عملیات و محتوی صفحات وب ، نمونه هائی مختلفی از وب مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت .همچنین در این راستا به بررسی این موضوع هم پرداخته گردید که  کاربران به چه صورت از اطلاعات اینترنت ، استفاده می نمایند ( هدف ،عمدتا" بررسی جایگاه هارد دیسک های موجود در کامپیوترهای Desktop
بمنظور ذخیره سازی اطلاعات است ) .
با توجه به اینکه اطلاعات با فرمت های متفاوت تولید و یا از رسانه های مختلفی بمنظور توزیع آنان استفاده می گردد ،  استاندارد منحصر بفردی در رابطه با اندازه گیری میزان اطلاعات تولید شده در طی هر سال وجود ندارد ( عدم وجود یک واحد اندازه گیری استاندارد با توجه به ماهیت متفاوت اطلاعات و روش های مختلف توزیع اطلاعات ). در این راستا و بمنظور دستیابی به یک استاندارد قابل قبول ،  محقیقن دانشگاه برکلی تمامی فرمت های متفاوت اطلاعات و رسانه های ذخیره سازی را به یک استاندارد واحد تبدیل نمودند : ترا بایت (
Terabyte ) .ترابایت ، یک واحد استاندارد اندازه گیری بمنظور سنجش میزان اطلاعات جدید می باشد . استادارد فوق ، با توجه به اینکه اکثر اطلاعات جدید به شکل دیجیتال بوده و سایر فرمت های ذخیره سازی اطلاعات نیز بسرعت بسمت دیجیتالی شدن  در حرکت بوده ( مثلا" تصاویر دیجیتال جایگزین تصاویر سنتی )، و یا بصورت دیجیتال آرشیو می شوند ( مثلا" نشر روزنامه ها بر روی وب )  مفید و کارساز خواهد بود . استاندارد فوق ، صرفا" به ارزیابی و سنجش حجم اطلاعات تولید شده اشاره داشته و در رابطه با کیفیت اطلاعات با یک فرمت خاص و یا کاربرد آن در جهت اهداف متفاوت ، معیاری را ارائه نمی دهد .
جدول زیر واحدهای متفاوت سنجش و اندازه گیری اطلاعات دیجیتال را نشان می دهد . در این راستا و بمنظور تجسم  ابعاد هر یک از واحدهای فوق  ، نمونه مثال هائی نیز ذکر شده است تا برداشت و تصوری واقعی از واحد اندازه گیری در ذهن خوانند ایجاد گردد .( مثال های ارائه شده با تقریب می باشند ) .

یک اگزابایت چقدر است ؟

- معادل ده به توان سه بایت ( 1,000  = 103)
-  دو کیلو بایت معادل  یک صفحه تایپ شده
-  یکصد کیلو بایت معادل یک تصویر با دقت پائین

Kilobyte (KB)

- معادل ده به توان شش بایت (1,000,000 = 6 10 )
- یک مگابایت : یک فلاپی دیسک 3/5 اینچ
- دو مگابایت : یک تصویر با کیفیت بالا
- پنج مگابایت : تمامی نوشته های شکسپیر
- ده مگابایت : یک دقیقه صوت با کیفیت بالا
- یکصد مگابایت : کتاب های موجود در قفسه  ای یک متری
- پانصد مگابایت : یک
CD-ROM

Megabyte (MB)

- معادل ده به توان نه بایت ( 1,000,000,000 = 9 10 )
- یک گیگابایت : یک کامیون مملو از کتاب
- بیست گیگابایت : یک مجموعه هنری با کیفیت از آثار بتهون
- یکصد گیابایت : کف یک کتابخانه مملو از مجلات دانشگاهی

Gigabyte (GB)

- معادل ده به توان دوازده بایت  ( 1,000,000,000,000 = 12 10 )
- یک ترابایت : تبدیل 50،000 درخت به کاغذ و چاپ آنان
-  دو ترابایت : یک کنابخانه تحقیاتی در دانشگاه
-  چهارصد ترابایت : یک بانک اطلاعاتی بسیار حجیم

Terabyte (TB)

- معادل ده به توان پانزده بایت ( 1,000,000,000,000,000 = 15 10 )
- یک پتابایت : معادل داده تولید شده سه سال  در
EOS
-  دو پتابایت : تمامی کتابخانه های تحقیقاتی دانشگاه های امریکا
- دویست پتابایت : تمامی اطلاعات چاپ شده

Petabyte (PB)

- معادل ده به توان هیجده بایت ( 1,000,000,000,000,000,000 = 18 10 )
- دو اگزابایت : تمامی اطلاعات تولید شده در سال 1999
- پنج اگزابایت : تمامی کلمات صحبت شده از زمان خلقت بشر

Exabyte (EB)

 

خلاصه گزارش  

·         حجم اطلاعات ذخیره شده در سال 2002 ، بالغ بر پنج اگزابایت بوده است که معادل نیم میلیون کتابخانه دیجیتالی جدید است.

·         اطلاعات ذخیره شده در طی هر سال سی درصد رشد می نماید ( هر سه سال حجم اطلاعات ذخیره شده دو برابر می گردد) .

·          بر اساس تحقیات انجام شده توسط پروفسور Peter Lyman  و Hal Varian از دانشکده مدیریت اطلاعات وسیستم ها در دانشگاه برکلی ، میزان تولید اطلاعات در سال 1999، بین دو تا سه اگرابایت تخمین زده شده است . اغلب اطلاعات فوق ، ( 92 % ) بر روی رسانه های ذخیره سازی مغناطیسی ( عمدتا" هارد دیسک ) ذخیره شده اند .

·         در مطالعه انجام شده ، در رابطه بانحوه پردازش این حجم از اطلاعات توسط انسان ، تحقیقی انجام نشده است .بررسی نحوه مصرف این اطلاعات و نحوه برخورد انسان با این حجم از اطلاعات در دستور کار تحقیق سال آینده قرار داده شده است .

·         حجم اطلاعات ذخیره شده، تمامی اطلاعات تولید شده در جهان را شامل نمی شود . کانال های الکترونیکی ( تلویزیون ، رادیو، تلفن و اینترنت ) سه و نیم برابر اطلاعات بیش از اطلاعات  ذخیره شده در سال 2002 را تولید  نموده اند . اکثر این اطلاعات از طریق تلفن مبادله شده که  ذخیره نمی گردند . درصورتیکه قصد ذخیره سازی اطلاعات فوق وجود داشته باشد ، به فضای ذخیره سازی معادل  3  / 17   اگزابایت ، نیاز خواهد بود.

·         اطلاعات موجود در صفحات عمومی وب ، بالغ بر  172 ترابایت تخمین زده شده است .

·         عدم کاهش استفاده از کاغذ علیرغم  رشد ذخیره سازی اطلاعات بصورت دیجیتال یکی از نکات جالب در تحقیق انجام شده است . حجم اطلاعاتی ذخیره شده  ( منتشر شده ) بر روی کاغذ در فاصله بین سال های 1999 تا 2000 ، رشدی معادل 36 % را داشته است .استفاده از کاغذ بمنظور چاپ اسناد ادارات و نامه های الکترونیکی، علت اصلی این موضوع می باشد ( نه اینکه از آنان بمنظور نشر کتب و یا روزنامه ها استفاده شده باشد ) .حجم داده ذخیره شده بصورت مغناطییسی در فاصله سال های 1999 تا سال 2000 ، رشدی معادل 80 % را داشته است .

·          رسانه های ذخیره سازی چاپی ، فیلم ، مغناطیسی و نوری بیش از پنج اگزابایت از اطلاعات  را  طی سال 2002 ، در خود ذخیره نموده اند . نود و دو در صد از اطلاعات جدید بر روی رسانه های ذخیره سازی مغناطیسی ، عمدتا" هارد دیسک ها ، ذخیره شده است .( محتوی نوزده میلیون کتاب موجود در کنابخانه کنگره امریکا صرفا" به ده ترابایت فضا نیاز خواهد داشت . پنج اگزابایت ، فضائی معادل ذخیره سازی نیم میلیون کتابخانه در حد واندازه کتابخانه کنگره امریکا می باشد ).

·         هارد دیسک ها ، اکثر اطلاعات جدید را در خود ذخیره می نمایند.  بیش از 92 % از اطلاعات جدید بر روی رسانه های مغناطیسی ذخیره می گردند ( عموما" هارد دیسک ها ) .فیلم  7 % ، کاغذ حدود یکصدم درصد  و  رسانه های نوری  حدود دو هزارم درصد از اطلاعات را در خود ذخیره می نمایند .

·          چهل درصد از اطلاعات جدید در امریکا  تولید می گردد:  33 % از اطلاعات چاپی جدید، 30 % از عناوین فیلم جدید ، 40 % از اطلاعات ذخیره شده بر روی رسانه های نوری و تقریبا" 50 % از اطلاعات ذخیره شده بر روی رسانه مغناطیسی

·         میزان اطلاعات موجود به ازاء هریک از ساکنین زمین نیز روندی تصاعدی را طی می نماید . بر اساس گزارش Population Reference Bureau   ، جمعیت جهان 3 / 6 میلیارد نفر می باشد . بنابراین با توجه به حجم اطلاعات تولید شده طی یکسال ، سهم هر یک از ساکنین زمین  800 مگابایت  می باشد . بمنظور ذخیره نمود ن 800 مگا بایت اطلاعات بر روی کاغذ به حدود نه متر کاغذ نیاز خواهد بود.

·         جریان اطلاعات از طریق کانال های الکترونیکی متفاوت ( تلفن ، تلویزیون ، رادیو ، اینترنت ) طی سال 2002 حدود هیجده اگزابایت  در سطح جهان بوده است . 98 % اطلاعات فوق از طریق خطوط تلفن ارسال و یا دریافت شده است  ( شامل صوت و داده بر روی خطوط ثابت و بدون کابل ) .

·         در صورت ذخیره دیجیتال تمامی ارتباطات تلفنی در سطح جهان (خطوط ثابت و موبایل ) ، به فضائی معادل 3 / 17 اگزابایت  نیاز خواهد بود .( 98 % از تمامی اطلاعات ارسال شده در فرآیند نشر الکترونیکی اطلاعات که اغلب آنان شخص به شخص بوده است ).

·         اکثر محتویات ارائه شده توسط رادیو و تلویزیون،  شامل اطلاعات جدید نمی باشد . تقریبا" 70 میلیون ساعت ( 3500 ترابایت  )  از 320 میلیون ساعت از برنامه های رادیو ، برنامه های اولیه و غیرتکراری می باشند .از مجموع 123 میلیون ساعت پخش برنامه های تلویزیونی نیز حدودا" 31 میلیون ساعت ( 70،000  ترابایت  ) برنامه غیرتکراری بوده و شامل اطلاعات جدید بوده است . 

·         پیام های فوری ( IM ) ، در طی روز پنج میلیارد پیام  و معادل 750 گیگابایت اطلاعات را تولید می نماید . حجم اطلاعات فوق در طی یکسال به 274 ترابایت خواهد رسید .

·          نامه های الکترونیکی در طی هر سال حدود 400،000 ترابایـت اطلاعات جدید تولید می نمایند.

·         مبادله فایل P2P ، بر روی اینترنت بسرعت در حال رشد است . هفت درصد از کاربران اینترنت فایل ها ی خود را برای اشتراک عرضه نموده اند . حدود 93 % از کاربران برنامه های P2P ، صرفا"  فایل ها را download می نمایند. حجیم ترین فایل های مبادله شده ، فایل های ویدیوئی با بیش از 100 مگا بایت ظرفیت بوده و اکثر فایل های مبادله شده ، فایل های موزیک ( فایل های mp3 ) می باشند .

·         متوسط زمان استفاده از اینترنت طی هر ماه ، 11 ساعت و 24 دقیقه برآورد شده است ( در سطح جهان ) . شهروندان امریکا بطور متوسط در یک ماه 17 / 16 ساعت تلقن ، 90 ساعت به رادیو و 131 ساعت از تلویزیون استفاده می نمایند. حدود 53 % از جمعیت امریکا از اینترنت استفاده می نمایند ، متوسط زمان استفاده هر فرد طی یک ماه و از طریق منزل 25 ساعت و 25 دقیقه و در محل کار  74 ساعت و 26 دقیقه می باشد(  13 %  از زمان خود را  طی هر ماه صرف استفاده از اینترنت می نمایند).

·         تعداد وبلاگ های ( Web logs ) موجود و فعال تا سال 2003 ، بین 4 / 2 تا 9 / 2 میلیون تخمین زده شده است . در صورتیکه هر وبلاگ ظرفیتی معادل 50 کیلوبایت را به خود اختصاص داده باشد ، مجموع فضای ذخیره سازی تمامی وبلاگ های موجود به مرز 81 گیگابایت می رسد.

در بخش دوم این مقاله به بررسی  میزان اطلاعات ذخیره شده بر روی هر رسانه ( کاغذ ، فیلم ، مغناطیس ، نوری)  و جایگاه هر یک از کانال های الکترونیکی ( تلفن ، رادیو ، تلویزیون ، اینترنت )  در ارتباط با توزیع اطلاعات ، خواهیم پرداخت .

میزان تولید اطلاعات در جهان  ( بخش دوم )
در بخش اول این مقاله ، به بخشی از گزارش تحقیقاتی دانشگاه برکلی در رابطه با میزان تولید و ذخیره سازی اطلاعات اشاره گردید . در این بخش به  بررسی  میزان اطلاعات ذخیره شده بر روی هر رسانه ( کاغذ ، فیلم ، مغناطیس ، نوری)  و جایگاه هر یک از کانال های الکترونیکی ( تلفن ، رادیو ، تلویزیون ، اینترنت ) توزیع اطلاعات ، خواهیم پرداخت

میزان اطلاعات ذخیره شده
همانگونه که قبلا" اشاره گردید ، اطلاعات تولید شده بر روی چهار رسانه فیزیکی کاغذ ، فیلم ، مغناظیس و نوری ذخیره می گردند . جدول زیر ، میزان اطلاعات ذخیره شده بر روی هر یک از رسانه های فوق در سال 2002 و در فاصله بین سال های 1999 تا 2002 را نشان می دهد .همانگونه که در جدول فوق مشاهده می گردد ،  حجم اطلاعات ذخیره شده در سال 2002 ، سی درصد رشد را داشته است . استفاده از رسانه های ذخیره سازی مغناطیسی ، بالاترین میزان رشد را بخود اختصاص داده است .

حجم تولید اطلاعات غیرتکراری در جهان بر حسب ترابایت در سال 2002 ، با فرض اینکه تمامی آنان بصورت دیجیتال ذخیره شده باشند.
تخمین بالا   : استفاده از روش های فشرده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات
تخمین پائین : عدم استفاده از روش های فشرده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات

رسانه ذخیره سازی

سال 2002
(تخمین بالا)

سال 2002
(تخمین پائین)

2002 - 1999
(تخمین بالا)

2002 - 1999
(تخمین پائین )

درصد تغییرات  
(تخمین بالا)

کاغذ

1,634

327

1,200

240

36%

فیلم

420,254

76,69

431,690

58,209

3% -

مغناطیسی

4,999,230

3,416,230

2,779,760

2,073,760

80%

نوری

103

51

81

29

28%

مجموع

5,421,221

3,416,281

3,212,731

2,132,238

69%

در ادامه به بررسی هر یک از رسانه های ذخیره سازی خواهیم پرداخت .
کاغذ
از یک درخت  می توان 80،500 ورق کاغذ را تولید نمود .برای تولید کاغذ مورد نیاز بمنظور ذخیره سازی اطلاعات به  حدود 786 میلیون درخت در یکسال نیاز خواهد بود. براساس اطلاعات منتشر شده توسط یونسکو ، در سال 1999 سهم هر یک از ساکنین جهان 1،510 ورق کاغذ بوده است. مصرف کاغذ در تمای کشورها یکسان نمی باشد . مثلا" هر یک از شهروندان امریکای شمالی حدود 11،916 ورق کاغذ ( 24 بند کاغذ ،  هر یک معادل 480 تا 516 برگ صفحه   ) را مصرف کرده در حالیکه ساکنین اروپا 7،820 ورق کاغذ ( 15 بند کاغذ ، هر یک معادل 480 تا 516 برگ صفحه   ) را مصرف نموده اند. تقریبا" نیمی ازکاغذ مصرف شده در مواردی همچون چاپ و دستگاههای تکثیر کننده در ارتباط با اسناد موجود در موسسات و سازمان ها استفاده شده است . جدول زیر ، میزان اطلاعات ذخیره شده بر روی کاغذ بتفکیک نوع استفاده  در سال 2002 و در فاصله بین سال های 1999 تا 2002 را نشان می دهد.همانگونه که در جدول فوق مشاهده می گردد، حجم اطلاعات جدید ذخیره شده بر روی کاغذ در فاصله سال های 1999 تا 2002 به میزان 36 % رشد داشته است .  مهمترین علت این افزایش به چاپ و تکثیر اسناد در ادارات و موسسات بر می گردد ( استفاده در چاپگرهای کامپیوتر ) . افزایش انتشار همزمان اطلاعات چاپ شده به شکل دیجیتال نظیر : روزنامه و مجلات online ، یکی از نکات قابل توجه در این زمینه می باشد .

حجم تولید محتوی چاپی غیرتکراری در جهان بر حسب ترابایت در سال 2002 ، با فرض اینکه تمامی آنان بصورت دیجیتال ذخیره شده باشند.
تخمین بالا   : استفاده از روش های فشرده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات
تخمین پائین : عدم استفاده از روش های فشرده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات

رسانه ذخیره سازی

نوع
محتویات

سال 2002
(تخمین بالا)

سال 2002
(تخمین پائین)

1999
(تخمین بالا)

 1999
(تخمین پائین )

درصد تغییرات  
(تخمین بالا)

کاغذ

کتاب

39

8

39

8

0

روزنامه

138.4

27.7

124

25

12%

اسناد ادارات

1,397.5

279.5

975

195

43%

فصلنامه ها

52

10

52

10

0

مجلات

6

1.3

9

2

33% -

خبرنامه

0.9

0.2

0.8

0.2

0

مجموع

1,633.8

326.7

1,199.8

240.2

36%

فیلم
فیلم ، رسانه ای بمنظور ذخیره سازی تصاویر آنالوگ است . تصاویر فوق ، بسرعت بسمت دیجیتال شدن حرکت تا بر روی رسانه های ذخیره سازی مغناطیسی و نوری ذخیره گردند. از سال 1999 به بعد، کاهشی چشمگیر در زمینه تصاویر مبتنی بر فیلم ایجاد و در مقابل رشدی چشمگیر را در رابطه با ایجاد تصاویر با استفاده از دوربین های دیجتال شاهد بوده ایم . در سال 2002 ، بیش از 5 /27 میلیون دوربین دیجیتال در سرتاسر جهان بفروش رفته است . فیلم ها ی سینمائی و برنامه های تلویزیونی به سمت ویدئوهای دیجتالی در حرکت می باشند ، مهمترین علت این امر ، کاهش هزینه ویرایش است . تکنولوژی های تصاویر دیجتال پرشکی  نیز بسرعت در حال رشد است ولی بدلیل هزینه پایئن تکنولوژی های مبتنی بر فیلم همچنان استفاده از فیلم های مبتنی بر اشعه ایکس رشد خود را دارا بوده است . رشد چشمگیری در رابطه با تولید فیلم ها و برنامه های تلویزیونی خصوصا" در کشورهای در حال توسعه وجود داشته است . تقریبا" 370،000 تصاویر متحرک در فاصله بین سال های 1890 تا 2002 در جهان ایجاد شده است . در صورتیکه تمامی فیلم ها و ویدئوهای تولیدی بصورت پیوسته پخش گردد ، برای مشاهده تمامی آنان به 2،108 سال زمان نیاز خواهد بود.

حجم تولید محتوی فیلم غیرتکراری در جهان بر حسب ترابایت در سال 2002 ، با فرض اینکه تمامی  آنان بصورت دیجیتال ذخیره شده باشند.
تخمین بالا   : استفاده از روش های فشرده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات
تخمین پائین : عدم استفاده از روش های فشرده سازی برای ذخیره سازی اطلاعات

رسانه ذخیره سازی

نوع
محتویات

سال 2002
(تخمین بالا)

سال 2002
(تخمین پائین)

 1999
(تخمین بالا)

 1999
(تخمین پائین )

درصد تغییرات  
(تخمین بالا)

فیلم

عکس

375,000

37,500

410,000

41,000

9% -

سینما

6,078

12

4,490

9

35%

فیلم های تولیدی تلویزیون

2,531

2,530

نامشخص

نامشخص

نامشخص

سریال های تلویزیونی

14,155

14,155

نامشخص

نامشخص

نامشخص

ویدئو

2,490

2,490

نامشخص

نامشخص

نامشخص

اشعه ایکس

20,000

20,000

17,200

17,200

16%

مجموع

420,254

74,202

431,690

58,209

2.6% -

مغناطیس
حجم اطلاعات ذخیره شده بر روی رسانه های ذخیره سازی مغناطیسی از سال 1999 تا کنون ، رشدی معادل 80% را داشته است . نوارهای معناطیسی از نوع آنالوگ ( صوتی و ویدئو ) کاهش و بموازات آن رسانه های ذخیره سازی دیجیتال رشد نموده اند.از نوارهای معناطیسی دیجیتال بعنوان یک رسانه ذخیره سازی بایگانی اطلاعات ،همچنان استفاده می گردد. کاهش هزینه و افزایش تنوع ، از جمله عواملی است که باعث شده است هارد دیسک  بالاترین میزان رشد در بین تمامی رسانه های ذخیره سازی اطلاعات را بخود اختصاص دهد .

حجم تولید محتوی مغناطیسی غیرتکراری در جهان بر حسب ترابایت در سال 2002 ، با فرض اینکه تمامی  آنان بصورت دیجیتال و فشرده ذخیره شده باشند.

رسانه
ذخیره
سازی

نوع
محتویات

سال 2002
(تخمین بالا)

سال 2002
(تخمین پائین)

 1999
(تخمین بالا)

 1999
(تخمین پائین )

درصد تغییرات  
(تخمین بالا)

مغناطیس

نوارهای ویدئوئی

1,340,000

1,340,000

1,420,000

1,420,000

6% -

نوارهای صوتی

128,800

128,800

182,000

182,000

 30% -

نوارهای دیجیتال

250,000

250,000

250,000

250,000

0

MiniDV

1,265,000

1,265,000

نامشخص

نامشخص

نامشخص

فلاپی دیسک

80

80

70

70

14%

Zip

350

350

1,690

1,690

79% -

Audio MD

17,000

17,000

نامشخص

نامشخص

نامشخص

Flash

12,000

12,000

نامشخص

نامشخص

نامشخص

هارد دیسک

1,986,000

403,000

926,000

220,000

114%

مجموع

4,999,230

3,416,230

2,779,760

2,073,760

80%

نوری
رسانه های ذخیره سازی دیجیتال ، گزینه انتخابی برای توزیع نرم افزار ، داده ، فیلم ، موزیک  می باشند . کاهش تولید و فروش عناوین CD صوتی بدلیل رشد و متداول شدن CD های با قابلیت نوشتن مجدد است ( CR-R,CD-RW ) می باشد . دستگاههای DVD ، نسبت به سایر تکنولوژی های مشابه بسرعت رشد و مورد استقبال قرار گرفته شده است .

حجم تولید محتوی نوری غیرتکراری در جهان بر حسب ترابایت در سال 2002 ، با فرض اینکه تمامی  آنان بصورت دیجیتال و فشرده ذخیره شده باشند.

رسانه
ذخیره
سازی

نوع

سال 2002
(تخمین بالا)

سال 2002
(تخمین پائین)

 1999
(تخمین بالا)

 1999
(تخمین پائین )

درصد تغییرات  
(تخمین بالا)

نوری

Audio CD

58

6

58

6

0

CD ROM

1.1

1.1

0.7

0.7

57%

DVD

43.8

43.8

22

22

99%

مجموع

102.9

50.9

80.7

28.7

28%

کانال های الکترونیکی توزیع اطلاعات
توزیع  اطلاعات از طریق  چهار کانال الکترونیکی رادیو ، تلویزیون ، تلفن و اینترنت انجام می گیرد. هر یک از تکنولوژی های فوق مستلزم دستیابی و بکارگیری نوع خاصی از فنآوری اطلاعات نظیر : رادیوها ، دستگاههای تلویزیون ، تلفن ها و کامپیوترمی باشد.همانند رسانه های ذخیره سازی ، گردش و توزیع اطلاعات بصورت نامساوی در جهان انجام می شود . حجم اطلاعات ذخیره شده بر روی رسانه های  ذخیره سازی کاغذ ، فیلم ، نوری و معناطیسی ، بالغ بر پنج اگزابایت  در طی یکسال است . مقدار فوق، کمتر از یک سوم اطلاعات جدیدی است که از طریق کانال های الکترونیکی  نظیر : تلفن ، رادیو ، تلویزیون و اینترنت ، مبادله می شود . ( چیزی در حدود 7 / 17 اگزابایت ) .

کانال های الکترونیکی توزیع  اطلاعات جدید بر حسب ترابایت در سال 2002

رسانه

در سال 2002 بر حسب ترابایت

رادیو

3,488

تلویزیون

68,955

تلفن

17,300,000

اینترنت

532,897

مجموع

17,905,340

یکی از نکات قابل توجه در جدول فوق ، توزیع اطلاعات جدید منتشر شده توسط تلفن است . اکثر اطلاعات فوق دارای محتوی منحصربفرد خاص خود می باشند . اینترنت یکی دیگر از کانال های الکترونیکی موجود بمنظور توزیع اطلاعات است . در ادامه به بررسی هر یک از کانال های الکترونیکی توزیع اطلاعات خواهیم پرداخت .

 رادیو و تلویزیون
ایستگاههای رادیوئی در سطح جهان،  سالانه بیش از 320 میلیون ساعت برنامه را پخش می نمایند. اگر بخواهیم تمامی اطلاعات فوق را ذخیره نمائیم به 16،000 ترابایت فضاء نیاز خواهیم داشت . بر اساس مطالعه انجام شده ، تخمین زده شده است که  70 میلیون ساعت از برنامه رادیوئی بصورت غیرتکراری بوده که برای ذخیره سازی آنان به  فضائی معادل 3،500 ترابایت ، نیاز خواهد بود . ایستگاههای تلویزیونی در سطح جهان حدود 123 میلیون ساعت برنامه را منتشر نموده که برآورد شده است  حدود 31 میلیون ساعت از برنامه های فوق ، برنامه های غیرتکراری بوده و برای ذخیره سازی آنان به فضائی معادل 70،000 ترابایت فضاء نیاز خواهد بود.

حجم تولید اطلاعات از طریق رسانه های  سخن پراکنی در طی سال ( 2002 )

نوع رسانه

تعداد ایستگاهها

موارد منحصربفرد طی هر سال

فاکتور تبدیل

مجموع ترابایت ( سالانه )

محدوده پائین

محدوده بالا

رادیو

47,776

 

70 میلیون ساعت برنامه غیر تکراری

0.05 GB/hour

3,488

3,488

تلویزیون

21,264

31 میلیون ساعت برنامه غیر تکراری

1.3 GB - 2.25 GB hour

39,841

68,955

مجموع

43,329

72,443

در امریکا ، 13،261 ایستگاه رادیوئی وجود دارد که حدود 7 / 19 میلیون ساعت برنامه غیرتکراری را تولید می نمایند . برای ذخیره سازی اطلاعات تولید شده به فضائی معادل  987 ترابایت ، نیاز خواهد بود. در سال 2002 ، بیش از 1،686 ایستگاه تلویزیونی در امریکا وجود داشته که حدود 5 / 14 میلیون ساعت برنامه را طی یک سال ، پخش می نمایند . 6 / 3 میلیون ساعت از برنامه های فوق بصورت غیر تکراری بوده که برای ذخیره سازی آنان به فضائی بین 4،700 تا 8،200 ترابایت نیاز خواهد بود ( با توجه به روش های استفاده شده بمنظور فشرده سازی ) .

تلفن
بیش از 1 / 1 میلیارد خط تلفن تا  سال 2002 در جهان وجود داشته است . تخمین زده می شود که هر خط بطور متوسط 3،441 دقیقه در سال استفاده می گردد(تمامی خطوط تلفن موجود در جهان  3،785 میلیارد دقیقه ، ). در امریکا،  190 میلیون خط تلفن وجود دارد که هر یک از آنان در طی روز بطور متوسط یکساعت استفاده می گردد( خطوط محلی ، مودم  ، فاکس  و ... ) .برای ذخیره سازی اطلاعات مبادله شده در خطوط تلفن امریکا به 25 / 9 اگزابایت فضاء نیاز خواهد بود ( در طی یکسال ) . تلفن های موبایل دارای رشدی معادل 43 % بوده که  بیش از 600 میلیارد دقیقه در سال 2002 استفاده شده اند . برای ذخیره سازی اطلاعات مبادله شده به فصائی معادل معادل 3 / 2 اگزابایت ، نیاز خواهد بود.

حجم ( اندازه )  تماس تلفنی در سطح جهان در سال 2002 بر حسب ترابایت

تماس از طریق تلفن ثابت

15,000,000

تماس از طریق تلفن بدون کابل

2,300,000

مجموع

17,300,000

اینترنت
اینترنت با اینکه جدیدترین رسانه برای توزیع و نشر اطلاعات می باشد ولی دارای بالاترین میزان رشد است  . وب  یکی از مهمترین سرویس های موجود بر روی اینترنت،از پوسته  ( صفحات وب ثابت ) و عمق (  وب سایت های مبتنی بر بانک اطلاعاتی که صفحات وب را بر اساس درخواست های دریافت شده ،  ایجاد می نماید ) تشکیل شده است که هر یک حجم عظیمی از اطلاعات را در خود جای داده اند .  

اندازه اینترنت بر حسب ترابایت

رسانه

 سال 2002

پوسته وب

167

عمق وب

91,850

پست الکترونیکی غیرتکراری

440,606

ارسال پیام فوری ( IM )

274

مجموع

532,897

تعداد کاربران اینترنت : در حال حاضر بیش از 600 میلیون نفر از اینترنت استفاده می نمایند .

تعداد توزیع کاربران اینترنت در سطح جهان ( بر حسب میلیون )

افریقا

6.31

آسیای پاسفیک

187.24

اروپا

190.91

خاورمیانه

5.12

کانادا و امریکا

182.67

امریکای لاتین

33.35

متوسط زمان استفاده از اینترنت : بر اساس گزارش Nielsen/NetRatings ، کاربران اینترنت بطورمتوسط  یازده ساعت و بیست و چهار دقیقه در هر ماه از اینترنت استفاده می نمایند.  کاربران اینترنت ساکن امریکا تقریبا" بیش از دو برابر متوسط جهانی در طی هر ماه از اینترنت استفاده می نمایند : 25 ساعت و 25 دقیقه در منزل و 74 ساعت و 26 دقیقه در محل کار .

فعالیت های انجام شده پس از اتصال به اینترنت : در امریکا در طی هر روز 72 میلیون کاربر به اینترنت متصل و فعالیت های زیر را انجام می دهند:
( منبع :
Pew Internet and American Life Project )

·                             نامه های الکترونیکی  : 52 %

·                             استفاده از مراکز جستچو برای یافتن اطلاعات : 32 %

·                             استفاده از وب :  23 %

·                              تحقیقات : 19 %

·                             بررسی وضعیت آب و هوا :  17 %

·                             ارسال یک  پیام های فوری ، 14 %

جستجوی صفحات : بر اساس گزارش  SearchEngineWatch.com  ، روزانه 319 میلیارد صفحه در مراکز جستجوی اینترنت ، جستجو می گردد .( January 2003 ) .

 استفاده از مراکز جستجو در اینترنت ( منبع :Nielsen//NetRatings)

مرکز جستجو

ساعت جستجو در هر ماه
 ( میلیون )

دقیقه جستجو در هر روز
( میلیون )

جستجو در روز
( میلیون )

Google

7 / 18

37

112

AOL Search

5 / 15

31

93

Yahoo

1 / 7

14

42

MSN Search

4 / 5

11

32

Ask Jeeves

3 / 2

5

14

InfoSpace

1 / 1

2

7

AltaVista

8 / 0

2

5

Overture

8 / 0

2

5

Netscape

7 / 0

1

4

Earthlink

4 / 0

1

3

Looksmart

2 / 0

0

1

Lycos

2 / 0

0

1

حجم اطلاعات وب : بر اساس بررسی انجام شده در سال 2000 ، حجم اطلاعات بر روی وب عمومی بین 20 تا 50 ترابایت ، برآورد گردیده بود. حجم اطلاعات وب درسال 2003 ، بالغ بر  167 ترابایـت تخمین زده شده است  ( حداقل سه برابر) . همانگونه که اشاره گردید میزان اطلاعات موجود در پوسته وب ، حدودا" 167 ترابایت  برآورد شده است ( تا تابستان 2003 ) . موسسه BrightPlanet  حجم اطلاعات موجود در عمق وب را بین  400 تا 450 مرتبه بیشتر از پوسته وب است ( بین 66،800 تا 91،850 ترا بایت اطلاعات ) ، تخمین زده است .

پست الکترونیکی : روزانه سی و یک میلیارد نامه الکترونیکی بر روی اینترنت  و یا شبکه های داخلی  ارسال می گردد .پیش بینی می گردد مقدار فوق تا سال 2006 ، دو برابر گردد. اندازه متوسط یک نامه الکترونیکی 59 کیلوبایت است ، بنابراین حجم اطلاعات ارسالی توسط نامه های الکترونیکی در طی یک سال بالغ بر  667،585 ترابایت ، می باشد .

·                             نامه های الکترونیکی پس از تلفن در رتبه دوم از لحاظ توزیع اطلاعات قرار دارند.  35 % جمعیت امریکا از Email استفاده و 35 % زمان استفاده آنان از اینترنت مربوط به نامه های الکترونیکی است.

·                             شصت درصد از کارکنان با قابلیت دستیابی و استفاده از نامه الکترونیکی  ، روزانه بطور متوسط ده و یا کمتر از ده نامه الکنرونیکی را دریافت می نمایند .  23 %   بیش از بیست نامه الکترونیکی  و  6 %  بیش از پنجاه  نامه الکترونیکی رادر طی روز دریافت می نمایند. 73 % از پرسنل شاغل در سازمان ها و موسسات  یک ساعت ( و یا کمتر ) از زمان خود را صرف Email  می نمایند.

·                              دو سوم ترافیک نامه های الکترونیکی مربوطه به اشخاص و  یک سوم مربوط به نامه های الکترونیکی ناخواسته ( spam ) است .حجم نامه های الکترونیکی غیر تکراری بدون فشرده سازی بالغ بر  440،606 ترابایت ( حد بالا)  و  333،792  ترابایـت ( حد پائین )  می باشد .

پیام فوری ( IM( Instant Messaging  : تقریبا" 40 % کاربران اینترنت در امریکا (در منزل ) ، حداقل یک مرتبه به یکی از برنامه ها و یا  شبکه های IM متصل شده اند ( May 2002  ).  در مدت زمان فوق، صرفا" 31 % از کاربران تجاری اینترنت از برنامه های IM استفاده نموده اند .

اشتراک فایل P2P ( نظیر به نظیر ) : شبکه های P2P ، یکی از منابع  جدید بمنظور ذخیره سازی ، ایجاد و مبادله داده در اینترنت بوده که بسرعت در حال رشد و گسترش می باشند. KaZaA ، رایج ترین برنامه در این زمینه بوده که اخیرا" به مرز 230 میلیون download در سطح جهان رسیده است( هر هفته دو میلیون بیشتر نسبت به هفته قبل ،  منبع : Download.com ) .کاربران KaZaA تقریبا" 5،000 ترابایت اطلاعات را به اشتراک گذاشته و  در هر زمان بیش از 600 میلون فایل و سه میلیون کاربر در شبکه فوق ، فعال می باشند ( منبع : KaZaA.com  )  . با بررسی وضعیت عملکرد 400،000 کاربر طی بیست و چهار ساعت ، نتایج جالبی استخراج شده است :  9% کاربران ( 38،256 ) فایل هائی را به اشتراک می گذارند، 1،980،426 فایل شامل 14،754 گیگابایت ( و یا 4 / 14 ترابایت ) اطلاعات می باشد، ظرفیت فایل ها از یک بایت تا 97 / 1 گیگا بایت در نوسان است .  با استفاده از نمونه فوق ، می توان نحوه استفاده از اطلاعات توسط کاربران برنامه های P2P را بصورت زیر بیان نمود:

·                             کاربران ، اغلب فایل هائی با بیش از یکصد مگابایت را مبادله می نمایند .

·                             فایل های  AVI . ، بزرگترین نوع فایل های مبادله شده می باشند ( ظرفیت بین 82 بایت و 2 گیگابایت ).اکثر فایل ها دارای ظرفیتی بین 100 تا 200 مگا بایت می باشد .

  • متداولترین نوع فایل هائی که بین کاربران به اشتراک گذاشته می شوند ،  فایل های MP3 و تصاویر ( jpg و یا bmp ) می باشد .

 تهیه شده در شرکت سخا روش -  1382