فناوری اطلاعات - IT

فناوری اطلاعات (Information Technology) را می توان علم استفاده از ابزارهای جمع آوری، ذخیره، پردازش، توزیع و انتقال اطلاعات بیان نمود.

اطلاعات (Information) منشأ دانایی و بصیرت در انسان است و هدف از به کارگیری فناوری اطلاعات، افزایش آگاهی در انسان و نظم در اجراست.

سه محور اصلی در فناوری اطلاعات سخت افزار (Hardware)، نرم افزار (Software)، فکر افزار (مدیریت دانش Knowledge Management) می باشند.

هم اکنون فناوری اطلاعات با شتابی فزاینده در حال تغییر جهان است و این تغییرات درکلیه عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشهود است. با این وجود فناوری اطلاعات هنوز در آغاز راه است.

از وظایف فناوری اطلاعات می توان به نگهداری و پردازش اطلاعات، تقسیم وظایف، مدیریت شبکه، مدیریت اطلاعات، توسعه اطلاعات، توسعه تجاری اشاره نمود. حال برای آشنایی مختصر شما با حوزه های کاربرد فناوری اطلاعات آنها را به اختصار بیان می کنیم :

 

- تجارت الکترونیک (E-Commerce) : انجام مبادلات تجاری در قالب الکترونیکی. از انواع تجارت الکترونیک میتوان به P2P,C2C,B2C,B2B و ... اشاره کرد.

- دولت الکترونیک (E-Government) : استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم به مشتری، به صورت 24 ساعته و در7 روز هفته است.

- بانکداری الکترونیک (E-Banking) : استفاده از فناوری های پیشرفته نرم افزاری و سخت افزاری مبتنی بر شبکه و مخابرات برای تبادل منابع و اطلاعات مالی به صورت الکترونیکی است و نیازی به حضور فیزیکی مشتری در شعبه نیست.

- شهر الکترونیک (E-City) : شهر الکترونیکی عبارت از شهری است که اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرویسهای دولتی و سازمانهای بخش خصوصی به صورت برخط (Online) و به صورت شبانه روزی و در هفت روز هفته با کیفیت و ضریب ایمنی بالا و با بهره گیری از ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن انجام می شود.

- مرکز داده (Data Center) : مراکز فیزیکی بسیار امن از حیث معماری و برخورداری از زیرساختهای با ظرفیت بالا می باشند. در این مراکز ترکیبی از تجهیزات، نرم افزار و مهارت های انسانی وظیفه ی ارایه مطلوب خدمات را دارند.

- سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) : در تهیه و تدوین طرح جامع فناوری اطلاعات یکی از مهمترین و محوری ترین مباحث است و شامل سه محور اصلی می باشد : استاندارهای امنیت سخت افزاری، امنیت نرم افزاری، امنیت شبکه و ارتباطات.
/ 5 نظر / 57 بازدید
فرهادی

سلام استاد نثایی من دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی هستم میخواهم ارشدم را گرایش فناوری اطلاعات بگیرم میتوانید راهنماییم کنید.با تشکر

به نظر اینجانب سایت های شما بسیار خوب هستند از شما کمال تشکر را دارم

مومنی

سلام استاد بهتون تبریک می گم و امیدوارم که همیشه موفق و سر ببلند باشید. مومنی

مومنی

سلام استاد بهتون بابت برگزیده شدن به عنوان مولف و نویسنده برتر تبریک میگم امیدوارم که همیشه موفق باشید.

ح